Kalendár prác
Tento kalendár prác vychádza väčšinou z mojich skúseností a z oblasti Záhoria, kde žijem. Uvádzam tu hlavne stromy a práce, s ktorými prichádzam do styku a ktoré som si vyskúšal. Čo sa týka postrekov, fungicídne robím preventívne od apríla do začiatku októbra cca v trojtýždňových intervaloch. Proti škodcom skôr lokálne a podľa výskytu. Hnojivo pridávam rozpustné, alebo tekuté do každodennej zálievky. Používam asi trojnásobnú koncentráciu, ako je uvedené v návode a adekvátny podiel na každý deň. Okrem toho 3x do roka pridávam aj pevné hnojivo na báze repkových výliskov, alebo slepačí, granulovaný trus.
Informácie budem postupne dopĺňať a aktualizovať.
Marec
Posledná dekáda : Odzimovanie, zimný postrek, rez listnáče + larixy, prípadne aj ich
dotvarovanie.
Prelom marca a apríla : Presádzanie – ako prvé sú to väčšinou larixy- hneď, ako sa objavia
na konci pupeňov zelené špičky a javory. Nasledujú ostatné listnáče
a z ihličnatých sú to jalovce, tisy a ginkgo.
Apríl
Už okolo 7. začínam pincírovať acer palmatum. Je treba začať takto skoro, aby nenarástli dlhé internódiá. Pincírovanie je vlastne zaštipovanie mladých výhonkov, ale až po vyhnaní prvého páru pravých listov. O pár dní neskôr pokračujem Buergermi. Toto sa robí, pokiaľ nie sú všetky výhony zaštipnuté.
Natieranie jinov a shari. Robí sa 2x ročne polovičnou koncentráciou prípravku Jin-liquid.
Prihnojovanie pevným hnojivom (okrem čerstvo presadených).
Okolo 15. : Presádzanie – borovice , smreky, Zelkova.
Koniec apríla : zaštipovanie sviečok borovíc, zaštipovanie Zelkova a mahalebka po odkvete.
Máj
Priebežne, podľa potreby zaštipujeme aj ostatné listnáče + jalovce a larixy.
Koniec mája : odlistenie Acer palmatum.
Jún
Odlistenie Acer buerger a Zelkova.
Zaštipovanie tisov.
Okolo 15. : Prihnojovanie pevným hnojivom.
Júl
Toto obdobie je celkom vhodné na rez. Hlavne borovica, marhuľa, wisteria. Prúdenie miazgy totiž nieje také silné, ako na jar. Na boroviciach tiež môžeme zastrihávať tohoročné výhony. Tak isto je to vhodné obdobie aj na vytváranie shari. Rany sa ešte do zimy stihnú zahojiť.
August
Okolo 15. : Prihnojovanie pevným hnojivom.
Okolo 20.: Zastrihávanie tohoročných výhonov borovíc. Toto sa môže robiť v rôznych obdobiach a iným spôsobom a vždy to má iný vplyv na vytváranie pupeňov. Je treba si radšej preštudovať odbornú literatúru. Napr.: Bonsaje a japonské zahrady č.23, str. 12,13. U nás sa nemôžeme riadiť ázijskými termínmi, lebo tam vyháňajú borovice 2x do roka.
September
V tomto období stromy najviac naberajú na objeme. Preto musíme viac kontrolovať zarezávanie drôtov. Toto ale treba robiť počas celej sezóny.
Od polovice mesiaca môžeme odstraňovať staré ihlice na boroviciach.
Október
Toto obdobie považujem za najlepšie na tvarovanie stromov. Konáre už nenaberajú na objeme, drôty na nich dlhšie vydržia a tým pádom si lepšie podržia svoj tvar. Kto má studený skleník, tak môže tvarovať počas celej zimy. Po tvarovaní je lepšie umiestniť stromy práve v ňom.
Natieranie jinov a shari.
Koncom mesiaca – zazimovanie, prípadne zimný postrek.
November
Čo sme nestihli v októbri, môžeme pokračovať ešte teraz, pokiaľ nám to počasie dovolí.